ارتباط امروز - صدیقه ببران

دردومین کنفرانس بین‌المللی ارتباطات و مطالعات رسانه که 17 نوامبر 2017در دانشگاه بریتیش کلمبیا برگزار شد، صدیقه ببران عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی به بررسی چالشهای فیسبوک در بین خانواده های ایرانی پرداخت و در قالب مقاله ای آن را تحلیل کرد.

دراین تحقیق که با هدف" بررسی چالشهای بزرگترین شبکه اجتماعی مجازی (فیسبوک) در بین خانواده های ایرانی" انجام گرفته است، ضمن بررسی مفاهیم و نظریه های علمی جامعه شناختی، روانشناختی، ارتباطی، رسانه ای  از روش تحقیق پیمایشی برای بررسی چالشهای این شبکه در بین خانواده های ایرانی، استفاده شده است.

بررسی های انجام شده در این پژوهش نشان داد که فیسبوک پرطرفدارترین شبکه مجازی موجود است که حتی فیلترینگ تأثیری بر استفاده کاربران بر روی این شبکه نداشته است .بیشتر کاربران معتقد بودند که استفاده از فیسبوک موجب بالارفتن اطلاعات عمومی افراد می شود. بسیاری از پاسخگویان نیز معتقد بودند که استفاده از فیسبوک ارتباطات چهره به چهره را کم می کند و بیشتر آنان مایل به برقراری ارتباط با همفکران خود بودند. در همین حال بسیاری اعتقاد داشتند که فیسبوک می تواند وسیله ای برای هتک حرمت دیگران باشد.

انتهای پیام/